Praděd tip na výlet | Jeseník a okolí

Praděd

PRADĚD

Praděd je jedna z nejnavštěvovanějších destinací na Jesenicku. S jeho nadmořskou výškou 1491m se stal dominantou pohoří Hrubý Jeseník (Vysoký Jeseník). Na vrcholu se nachází vysílač, který byl otevřen roku 1983. Součástí vysílače je také restaurace a rozhledna.

Jedná se o nejvyšší horu Moravy, Českého Slezska i Horního Slezska. Zaujala taky status 5. nejvyšší hory České republiky. Jedná se o jedno z nejdrsnějších podnebí. Průměrná teplota za rok zde nepřekračuje hodnotu 1 °C

Historie rozhleden na Pradědu

Praděd – Kamenná rozhledna 1903 – 1912 až 2. května 1959

Na vrcholu hory byla v letech 1903 – 1912 postavena kamenná rozhledna s výškou 32,5 m. Jednalo se o romantickou architekturu gotického slohu. Po konci druhé světové války rozhledna chřadla. Osudným se jí stal 2. květen 1959.

V roce 1968 započala stavba nového televizního vysílače. Dokončena byla roku 1983 slavnostním otevřením restaurace.

Výstup na Praděd

  • Ovčárna – Praděd (červená, modrá), 3,5 km
  • Karlova Studánka – Bílá Opava – Barborka – Praděd (žlutá, modrá, červená), 9,5 km.
  • Červenohorské sedlo – Švýcárna – Praděd (červená, modrá), 9,5 km
  • Videlské sedlo – Švýcárna – Praděd (žlutá, červená, modrá), 6,5 km
  • Bělá pod Pradědem – Švýcárna – Praděd (modrá, červená), 9,5 km

Odkaz na mapu

Další tipy na výlet

Petrovy kameny jsou vrcholová skalní hradba (1438 m) na hlavním hřbetu Hrubého Jeseníku, 1,5 km jižně od Pradědu na rozsoše Vysoké hole. Skály jsou tvořeny málo odolnou rulou.

Lázně Karlova Studánka leží v nadmořské výšce průměrně 800 m. n. m., těsně na východní straně Pradědu v alpskoromantickém údolí šumící Bílé Opavy. Lesní svahy, obklopující lázně, stoupají na severozápadě až k Pradědu, ustupují krásnému údolí otevřenému k jihu, které je ze všech stran chráněno proti drsným a prudkým větrům.

Bílá Opava je část jihovýchodního svahu Pradědu s pramenným tokem Bílé Opavy, romantickým, hluboce zařízlým skalnatým kaňonem s vodopády a unikátními porosty rozvolněných horských smrčin.

Ubytování

Při vaší návštěvě můžete využít ubytování v našem penzionu. Centrum města Jeseník je vzdáleno pouhých 300 metrů. V případě zájmu či dalších informací nás můžete kontaktovat.